Gaz Maskesi Nedir? Gaz Maskesi Ne İşe Yarar ?

Gaz Maskesi Nedir? Gaz Maskesi Ne İşe Yarar ? Gaz Maskesi Neden Kullanılır ?

Gaz maskesi, insanların zehirli gazlardan ve dumandan etkilenmelerini önlemek için tasarlanmış başlıktır. Yapısında solunan havanın geçtiği kömür filtre, plastikten yapılmış gözlükler ve solunan havanın tekrar dışarı atılmasını sağlayan bir supaptan oluşmaktadır. Kömür filtre maruz kalınma ihtimali olan zehirli gazlara karşı özel kimyasallar ile kaplanabilir. Kimyasal silahların zararlarından korunmak için tasarlanmış gaz maskeleri hava kirliliği ve zehirli gaz ortaya çıkaran yangınlara karşı koruyabilmektedir.

Gaz maskesi icadı

Gaz maskesi ilk olarak 1847 yılında Lewis P. Haslett tarafından bulunmuştur. 1849 yılında ise bulduğu gaz maskesinin patentini almıştır. 1914 yılına gelindiğinde  Garrett A. Morgan 1. Dünya savaşında kullanmak için daha modern bir gaz maskesini icat etti. Öyle ki savaşlarda zehirli gazlara maruz kalma ihtimali çok yüksektir. O dönemde bu gaz maskesi seri olarak üretilmeye başlanmıştır. 1. Dünya savaşında Almanların kimyevi gaz silahları kullanmışlardır. İlk gaz maskelerinde solunan hava giriş yerindeki odun kömüründen geçerken, içindeki zehirli gazları tutulmaktaydı. Fakat bu maskeler ağır yapısı yüzünden askerlerin hareket imkanını kısıtlamakta idi. 2. Dünya savaşında ise yeniden tasarlanan gaz maskeleri daha kullanışlıydı. Bu maskenin yapısında kömürün durduğu kap omuza asılmakta idi.  Bu tasarım askerin daha rahat hareket etmesini salıyordu. 1960 yılında Abd’de tasarlanan M-17 gaz maskesi, dış bir kap yada hortum ihtiva etmemekteydi.

Gaz Maskesi

Maskede yüze geçen kısımda absorbiyon sağlayan esnek bir malzeme vardır. Bu tasarım bakteriyolojik ve radyolojik etkenlere karşı daha iyi koruma sağlamaktaydı.
Gaz maskesinin kısımları

Maske başlığı: Solunan havada bulunan zararlı maddelerin girmesini engelleyecek şekilde yüze tam oturmaktadır ve kullanıcının görüşüne engel olmayacak biçimde tasarlanan kısımdır. Kış aylarında camın buğulanması engelleyecek bir madde kullanılır.

Süzgeç: Kullanıcının arındırılmış havayı solumasını sağlayan kısımdır. Süzgeçler başlığa doğrudan yada uzun bir hortumla bağlanabilmektedir. İkinci şekilde süzgeç bir çanta içinde taşınır. Süzgeç 3 kısımdan meydana gelmektedir.

Selüloz esasına göre tasarlanmış havadaki serbest taneleri tutmaya yarayan kısım,
Zehirli maddeleri emen kömürlü kısım,
Asitli bileşikler ve fosgen maddesini emen hekza metinel tetramin kısım.
Gaz maskesi özellikleri
Üçte bir oranında ses iletişim sağlar,
Maskenin raf ömrü 10 yıl, filtre ise 5 yıldır.
Orjinal ambalaj açıldıktan sonra 30 gün içinde kullanılmalıdır.
Yoğun gaz ortamında 24 saat koruma sağlar.
Yüz ve kafa şekline göre özel tasarlanır.
Gaz maskesi kişiye özeldir.
Gaz maskeleri sadece savunma amaçlı kullanılmamaktadır. Teknik olarak gaz maskesi kullanılması gereken mesleklerde mevcuttur.