Gaz Maskesi Filtre Kullanım Süresi Ne Kadar?


Gaz Maskesi Filtre Kullanım Süresi Ne Kadar? Gaz Maskesi Filtresi Ne Kadar Dayanır ? Gaz Maskesi Filtresi Özelikleri Nelerdir ?
Solunum yollarını koruyucu filtreleri, işyeri ortamında oluşan zararlı ve zehirli gaz, buhar ve katı parçacıkları (partikülleri) filtre ederek, işçinin temiz hava solunmasına yardım eder. Filtreler, kullanıldığı yere göre sınıflandırılmış olup, iş güvenliği mevzuatının belirlediği gerek zararlı ve zehirli gazlar, buharlar, gerekse partiküllerin konsantrasyon miktarının yüksek olduğu yerlerde kullanılır. Kullanma süresi, işyeri ortamında o anda oluşan gaz yoğunluğuna, havadaki neme ve filtreyi kullanan işçinin ciğer yapısına bağlıdır.


Filtreler, oksijen yokluğunda veya eksikliğinde kesinlikle kullanılmaz. Bu nedenle, filtreler kullanılırken havadaki oksijen miktarının % 16 dan fazla olması gerekir. Filtrelerin kullanım yerleri, havadaki zararlı maddelerin gaz veya partikül olmasına göre faklıdır. Bu nedenle, gazlar için olana “Gaz Filtresi” partiküllere karşı kullanılana ise “Toz Filtresi” denilir. Ayrıca, kullanılacak maskenin tipine göre de faklıdır. Şöyle ki, maskenin nefes alma yeri vidalı ise filtre de vidalı tip olmalı, hazneli ise takma tip olmalıdır.

Toz ve duman filtreleri :
Elyaf filtre (P2) Asbest, çimento, gübre, metulurji ve benzeri sanayi dallarında, işyerinde oluşan toz ve sis altında çalışan işçileri korumak için tam veya yarım yüz maskesine takılarak kullanılır. Özel olarak sık dokunmuş elyaf keçeden imal edilir. Kirlendiğinde değiştirilir.
Aerosol filtre (P1) Dairesel labirente benzeyen sellülozik veya sentetik liflerden oluşur. Birbirine yakın ve sık mikroskopik aralıklardan kirli havanın süzülüşünü sağlar. Nefes alındığında havada uçuşan sert ve küçük (mikron düzeyinde) parçacıklar halindeki tozlar ve dumanlar (aerosol) mekanik olarak bu filtre tarafından tutulur. Genel olarak, zararlı ve zehirli tozlara karşı kullanılır. Örneğin, silis tozları, kurşun ve metal dumanları gibi.
Ön filtre (mekanik filtre) : Gaz filtresini, yoğun ve sisten koruyup süresinden önce kullanma ömrünün bitmemesi için kullanılır. İki pres edilmiş sentetik elyaf sırasında bulunan hidrofil pamuktan oluşur. Bu filtrenin kullanılma süresi ortamdaki zararlı partikül veya spray’ lerin yoğunluğuna, havadaki neme ve kullanan işçinin ciğer yapısına göre uzar veya kısalır.


Gaz filtreleri :

 Her türlü zehirli ve zararlı gaza karşı amprenye edilmiş aktif kömürlü filtreler, zehirli maddelere göre tiplere ayrılmıştır.Filtre özellikleri ve Renkleri:

Kahverengi, Gri, Sarı, Yeşil, Kırmızı ve Beyaz renklerle simgelenen gaz çeşitlerine karşı etkilidir.A2 B2 E2 K2 Hg-P3 Filtre

A: Organik bileşenlere ait gaz ve buharlar

B: İnorganik gazlar ve buharlar. Klor, Hidrojensülfür, hidrosiyanik asit vb.

E: Sülfürdioksit, Hidrojenklorür

K: Amonyak

Hg: Civa Buharı

CO: Karbonmonoksit

NO: Nitrojenmonoksit dahil nitroz gazlar

P: Zararlı, zehirli ve inert tozlar ve PartiküllerGaz maskesi ve Filtrelerin kullanımı

Kullanırken göz önünde bulundırulacak en önemli nokta, havadaki oksijen miktarının %16 dan az olmaması, zararlı gaz veya buhar oranının %0,5 geçmemesi ve Karbonmonoksitin hiç bulunmaması gerekir. Küçük tipleri kısa süreli, büyük tipleri ise uzun sürelidir.

Gaz filtrelerin kullanım süresi ortam yoğunluğuna bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Gazlı ortamda gazın kokusu duyulduğunda filtrenin ömrünün bitmiş olacağından filtrenin atılıp yenisi ile değiştirimelidir.

Gaz filtrelerinin depolama süreleri:

Gaz Maskesi Filtresi Ömrü

A Tipi 5 yıl

B Tipi 4 yıl

E, K, Hg Tipi 3 yıl dır.

Mühürlü bandı ve tıpası açıldığında, kullanılmasa dahi 6 ay sonra atılmalıdır.